Artezyen Su Kuyusu Nedir, Avantajları Neler?

Artezyen Su Kuyusu Nedir, Avantajları Neler?


İçindekiler

Artezyen Su Kuyusu Nedir, Avantajları Neler?

Artezyen su kuyusu sondaj kuyu açma işlemleri ile neredeyse aynı yönteme sahiptir. Sondaj yöntemiyle arasındaki fark ise zemin etüdü sırasında belirlenen bulgu sonuçlarıdır. Yani yer altındaki su basınçlıysa eğer artezyen suyudur denebilir.

Artezyen Su Kuyusu Nedir?

Artezyen su kuyusu açılışı daha çok basınçlı sular için tercih edilir. Aynı zamanda zemin etüdü sırasında suyun kaynak sularına ne kadar yakın olduğu tespit edilerek açılır. Kaynak sularına uzak olan kuyu açılımlarında genelde sondaj yöntemi kullanılır.

Artezyen su kuyusunun açılması için zeminin yumuşak ya da sert olduğu tespit edilmelidir. Zemin etüdü yapılması uygun olacaktır. Yapılan tespit sonucunda artezyen su kuyusu işleminde kullanılacak olan ekipmanlar da belirlenir. Eğer artezyen su kuyusuna uygunsa bu yöntem ile açılır ve ekipmanlar hazırlanır. Sondaj sıvısı denilen su ile yumuşak zeminlerde artezyen kuyu açılır. Kayalık gibi sert zeminlerde ise havayla delgi işlemi yapılarak artezyen kuyusu açılmaktadır. Daha sonra zeminin durumuna bağlı olarak pimaş ya da çelik borular kuyuya indirilir. Kuyu dışında kalan boşluklara ise taş ya da çakıllı kum doldurulur. Bu işlem sonucunda artezyen kuyu açma yöntemi tamamlanmış olur.

Artezyen Su Kuyusu Nedir, Avantajları Neler?
Artezyen Su Kuyusu Nedir, Avantajları Neler?

Artezyen Su Kuyusu Nedir ve Açmanın Avantajları

Artezyen su kuyusunu açmanın pek çok avantajı bulunmaktadır. Artezyen kuyusu açılırken uzman bir firma tarafından yapılması önemlidir. Çünkü su kuyusu açma sırasında birden fazla hata yapılabilir. Bu hatalar da suyun verimini oldukça düşürebilir. Bu nedenle profesyonel bir ekip tarafından açılan kuyu sularını tercih etmek gerekir. Araştırma sonucunda deneyimli olan firmalarla irtibata geçilmelidir. Bununla birlikte artezyen kuyuları açıldıktan sonra bakımı ve temizliğini düzenli yapılması gerekmektedir. Artezyen su kuyusu kullanımı nedeniyle sağlık açısından bakan yapamaması daha büyük tehlikelere neden olabilir.

Artezyen su kuyusu nedir denildiğinde artezyen kuyu açtırmak hem içme suyu hem de sulama suyu olarak kullanılabildiği için avantaj sağlar. İçeriğinde bulundurduğu sağlıklı mineraller sayesinde daha sağlıklı su tüketimi sağlanır. Şebeke suyundan değil de kuyu suyundan bahçe sulaması yapmak da kişilerin ekonomisi açısından oldukça fark yaratır. Artezyen kuyu suyunun hem içme hem de sulama açısından verimli olduğu tespit edildikten sonra şebeke suyu kullanımı azalır. Bunun da hem bütçeye hem de sağlığa yararı çoktur.

Sivas Su Sondaj - Sivas Zemin Etüt