Dalgıç Pompa Ekipmanları Nelerdir?

Dalgıç Pompa Ekipmanları Nelerdir?


İçindekiler

Dalgıç Pompa Ekipmanları Nelerdir?

Dalgıç pompa ekipmanları ile işlenecek olan sıvı ya da ortamın içerisinde işlev görmek daha kolay bir hale getirilmiştir. Motoru pompanın gövdesine bitişik bir şekilde montelenmiştir. Dalgıç pompa sıvıyla temas halinde olan bir motor olduğu için buna yönelik özellikler ile donatılmıştır.

Dalgıç Pompa Kullanım Alanları

Dalgıç pompa ekipman kullanımı alanları şu şekilde sıralanmaktadır;

• Sprinkler ve sulama sistemlerinde (yağmurlama sistemleri),
• Suyun temin edilmesi istenen bölgelerde,
• Fıskiyeler ve süs havuzlarında,
• Yeraltı suyu tespiti ve seviye kontrolü çalışmalarında,
• Az kirli veya temiz suların basınç uygulamalarında
• Tünellerde,
• Derin kuyularda ya da küçük çaplı kesonlarda dalgıç pompa ekipmanları kullanımı gerçekleştirilmektedir.

Dalgıç Pompa Ekipmanları Nelerdir?
Dalgıç Pompa Ekipmanları Nelerdir?

Dalgıç Pompa Ekipmanları Ne İşe Yarar?

Dalgıç pompa ekipmanları ne işe yarar konusunun tek bir cevabı yoktur. Pek çok alanda kullanılan bir ekipmandır. Kulama amaçlı ya da içme amaçlı herhangi bir kuyu kullanılıyorsa o bölgede mutlaka dalgıç pompa ekipman kullanımından destek alınması gerekmektedir. Dalgıç pompa zemine tamamen daldırılmış olarak çalışması üzerine tasarlanmıştır. Özellikle yeraltı sularının çıkarılması ya da mevcut suyun azalması durumunda en çok kullanılan ekipmanlardan biridir.

Dalgıç pompa ekipman donanımı sayesinde daha uzun ömürlü ve daha sağlam bir yapısı vardır. Tarım alanlarında ya da bahçe sulamalarında kullanımı büyük öneme sahiptir. Özellikle daha turistik olan bölgelerde herhangi bir sorunla karşılaşıldığı zaman su sorununun bir an önce giderilmesi için kullanılır. Genelde tünellerde ve derin kuyuda kullanılır. Bunun yanında su temin ve sulama işlemlerinde de çok kullanılır. Dalgıç pompa ekipmanları sayesinde derin kuyularda su çekme işlemi daha kolay ve güvenilir bir hale getirilir.

Dalgıç pompa ekipman kullanımı sırasında kuyunun en dibine kadar inilmesine de gerek yoktur. Zeminden yaklaşık 2 metre kadar yukarıdan monte işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ekipman seçimi yapılırken hangi bölgede ve hangi sıcaklıktan kullanılacağına uygun bir ekipman seçimi yapmak da önemlidir. Bazı pompalarda soğutma gömleği özelliği bulunduğu için çok sıcak sularda yapılan çalışmalarda bu ekipmanlar tercih edilmelidir. Manometre de dalgıç pompa çalışmalarının izlenebilmesi için önemli bir detaydır.

Sivas Su Sondaj - Sivas Zemin Etüt