Drenaj Boruları - Drenaj İçin Hangi Borular Kullanılır?

Drenaj Boruları - Drenaj İçin Hangi Borular Kullanılır?


İçindekiler

Drenaj İçin Hangi Borular Kullanılır?

Drenaj için boru kullanımı olduğu bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Yeraltında yer alan kanalların inşa edilebilmesi için farklı borular kullanılır. Bu boruların özellikleri drenaj türüne göre değişir. Yeraltında bulunan drenaj boruları fiziksel ve kimyasal saldırılara maruz kaldığı için boru seçiminde dikkatli olmakta fayda var.

Beton Drenaj Boruları

Beton drenaj boruları eliptik, yuvarlak şeklindedir. Yer altında prefabrik borular olarak kurulur. Beton drenaj su boruları yer altındaki beton boruları kaldıracak yüke dayanacak şekilde tasarlanır. Hidrolik verimliliği oldukça yüksek olduğu için çevresel koşullara uyum sağlar. Taşımanın yapılmayacağı inşaatlarda daha çok kullanılması tercih edilir. Uzun ömürlü olduğu için oldukça ekonomik borulardır.

Asbast Çimento Drenaj Boruları

Yağmur suyu ve atık su drenajı için tercih edilmektedir. Güçlendirici çelik kullanımındansa asbest lifleri tercih edilir. Bu durum ise boruyu daha hafif bir hale getirmektedir. Böylece yeterli mukavemeti sağlamaktadır. Asbast çimento borularında taktiye çeliği olmadığından dolayı agresif topraklara ve hidrojen sülfür korozyonuna karşı oldukça güçlü direnç sağlar. Bu borunun işletmesi düşük maliyet sağlar. Çünkü borunun düz olan duvarları daha düşük sürtünme faktörü sağlamaktadır.

Drenaj Boruları - Drenaj İçin Hangi Borular Kullanılır?
Drenaj Boruları – Drenaj İçin Hangi Borular Kullanılır?

Demir Drenaj Boruları

Drenaj yapılışı sırasında demir drenaj su boruları da çok tercih edilir. Yerçekimi akışı ve boru mukavemetinin önemli olduğu bölgelerde demir borular tercih edilmektedir. Demir boruları daha çok yol yüzeyi altında, sığ toprak derinliğinde, su kütleli zeminlerin olduğu bölgelerde, büyük toprak hareketlerinin gözlendiği ya da beklendiği yerlerde kullanılmalıdır.

Kil Drenaj Boruları

Kil drenaj su boruları daha çok alkali asit ve asit gibi maddelerin bulunduğu yerlerde kullanılır. Fakat kil borularının esnek derslerini organik çözücüler bozabilir. Aynı zamanda kil drenajlarının koyulduğu sırada kullanılan kauçuk ve plastik malzemeler kin drenaj su borularını aşındırabilir.

Drenaj Kuyu Sondajı

Drenaj kuyu sondajı yapımı da normal sondaj şekilde yapılmaktadır. Burada önemli olan sondaj kuyusunun içerisinde konular boruların seçiminin iyi yapılmasıdır. Bu seçim ise toprağın yapısına ve çevresel faktörlere göre değişiklik gösterir. Uygun boru kullanılmadığı zaman boruların amacına ulaşamayacaktır. Aynı zamanda borular baştan çıkarılıp yerine yenilerinin takılması gerekecektir. Bu da yüksek oranda maliyete sebebiyet verebilir.

Sivas Su Sondaj - Sivas Zemin Etüt