İçindekiler

HAVALI KÖPÜKLÜ SONDAJ

Havalı Köpüklü Sondaj; sert ve sağlam zeminlerde sondaj işleminin daha verimli şekilde yapılması için uygulanmaktadır. Özellikle sert zeminlerde sondaj yapabilmek güç olduğundan köpüklü sondaj yönetimi tercih edilir. İç Anadolu Sondaj tarafından kullanılan köpüklü sondaj ile birlikte sert zeminlerde bile istenildiği şekilde sondaj açmak mümkündür.

Sivas Havalı Köpüklü Sondaj
Sivas Havalı Köpüklü Sondaj

Havalı Köpüklü Sondaj Nedir?

Havalı köpüklü sondaj sert ve kayalık zeminler için uygulanan sondaj yöntemidir. Yüksek basınçlı havanın yardımıyla çalışmakta olan kırıcı tabanca ve uç kısmında yer alan elmas taneli matkap ile kayalar kırılır ve sondaj yapılır. Yüksek basınçta olan havanın içine bırakılan ve köpürdüğü için köpük ismini alan kimyasal yardımıyla kırılan kaya parçalarının yüzeye çıkarılması mümkün olmaktadır. Normal koşullarda kıyılan parçalar açılan derinliğin içine düşerek kuyunun kapatılmasına yol açabilir. Ancak bu yöntem ile kuyu çapı daha dar olmakta ve sondajın verimliliği artmaktadır.

Havalı Köpüklü Sondaj Neden Avantajlı?

Havalı köpüklü sondaj avantajları şu şekilde sıralanabilir;

• Söz konusu teknik özellikle sert yapıda olan yüzeyler için kolaylık sunmaktadır. Tercih edilen sondaj çapına göre tek gün içerisinde bile önemli derinliklere inmek ve kuyu teslimi yapmak mümkün olmaktadır. Bu sayede zaman ve maliyetten tasarruf sunar.

• Sondaj çalışması sırasında kuyudaki su, hava basıncının etkisi ile yüzeye geldiğinden çıkan suyun debisi ve miktarı tespit edilebilir. Bu durum ise sonraki aşamanın daha bilinçli olarak yapılmasına olanak tanır. Hava basıncı ile gelecek olan su yetersiz olduğunda sonraki aşamalara geçilmemektedir. Bu da gereksiz harcamaları engeller.

• Kuyunun delme işlemi sırasında kuyuya daimi olarak kompresör ile yüksek basınçlı hava ve köpük verildiğinden sulu kaçakların da engellenmesi mümkün olmaktadır. Yeraltına verilmiş olan hava, derinliklere nüfuz eder ve kuyunun verimini de arttırır. Kuyuyu işlem sırasında temizlediğinden de pompanın ömrünü artırır.

• İşlem ile birlikte dar kapalı alanlar için de su sondajı yapmak mümkün olmaktadır.

Sivas İç Anadolu Sondaj uzman ekibi ve teknolojik cihazları ile gerçekleştirdiği havalı köpük sondaj sayesinde sert zeminlerde bile verimli sonuçlar alabilirsiniz. Ekonomik ve zaman açısından tasarruflu olan işlem sondaj için yeni olanaklar yaratıyor.

Sivas Su Sondaj - Sivas Zemin Etüt