Keson Su Kuyusu Nedir, Nasıl Açılır?

Keson Su Kuyusu Nedir, Nasıl Açılır?


İçindekiler

Keson Su Kuyusu Nedir, Nasıl Açılır?

Keson su kuyusu bir sondaj yöntemidir. Daha çok gevşek, sulu ve akıcı zeminlerde uygulanan bir kazma metodudur. Sulu zeminlerde ya da suyun altına indirilen beton kasalar ya da çelik makineler keson kuyu yöntemi sırasında kullanılan ekipmanlardır.

Keson Kuyu Nedir?

Keson kuyu daha çok sulu olan yerlerde beton çevresine kurulmuş suyu geçirmeyecek bir yapıda olan kuyu dibinin daha fazla sağlamlaştırması için tercih edilen bir yöntemdir. Keson su kuyusu kullanımı ile daha sağlam bir temel oluşturulmuş olur. Belli bir alanca açılan dörtgen ya da silindir şeklinde olan toprağın altındaki bölgeyi sağlamlaştırır.
Su yataklarında, su yataklarının üzerinde yapılması planlanan köprü iskelelerinin temelinde ya da direkt suyun altında temelin oluşturulması gereken yapıların inşasında kullanılan yönteme keson denir. Keson kuyu ise bu yönteme çok benzerdir. Kuyunun dibinin daha fazla sağlamlaştırılması için ve kaçakların olmaması için kullanılır.

Keson Su Kuyusu Nedir, Nasıl Açılır?
Keson Su Kuyusu Nedir, Nasıl Açılır?

Keson Su Kuyusu Nasıl Açılır?

Kişiler keson su kuyusu açtırmak istiyorsa ilk olarak el ile açım yapılan firmalardan uzak durulması gerekir. Kuyu açma sırasında göçe gibi sorunlarla çok sık karşılaşılır. Bu sebeple kuyu açma işlemi sırasında herhangi bir göçme durumunda personeller için geri dönülemeyecek sorunlar oluşabilir. Aynı zamanda kuyunun açılacağı bölge de kullanılamaz hale gelir. Bu sebeple daha profesyonel bir ekiple çalışma önemlidir.
Keson su kuyu açılışı ilk olarak zemine açılacak 10- 12 metre çapında bir alana beton örülmelidir.

Betonun ve alanın durumuna göre inşaat demiri sayısı belirlenip, deliğin tam orta yerine sokulmalıdır. Daha sonra yavaşça keson kuyuya beton dökülmelidir. En alttaki tabaka tatmin edici bir kalınlığa gelene kadar işlem tekrar edilir. Zeminde yerleştirilen hava kubbeleri yüzeye çıkana kadar beton dökülmeye devam edilir.

Daha sonra diğer ekipmanlar tarafından keson kuyunun dibi daha fazla sağlamlaştırılır. Son düzenlemeler de yapıldıktan sonra keson kuyu daha sağlam ve güvenilir bir hale getirilir. Bu işlem aynı zamanda kuyuyu daha uzun süreli kullanımı sağlayacaktır. Kuyu sağlamlaştırma için en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Olası sorunların ve kaçakların bu yöntem sayesinde önüne geçilir.

Sivas Su Sondaj - Sivas Zemin Etüt