Temiz Su Dalgıç Pompaları Özellikleri Neler?

Temiz Su Dalgıç Pompaları Özellikleri Neler?


İçindekiler

Temiz Su Dalgıç Pompaları Özellikleri Neler?

Dalgıç pompalar daha çok sprinkler ve sulama sistemleri, su temini, ısı pompası ve yer altındaki suların seviyelerini kontrol etmek için temiz ya da az kirli olan suların basınçlandırılması için kullanılır. Fıskiyelerde ve süs havuzlarında da dalgıç pompaları sıklıkla kullanılmaktadır.

Temiz Su Dalgıç Pompaları Özellikleri

Dalgıç pompa ekipmanlarından temiz su dalgıç pompaları akışkan suyun içerisinde kullanıldığı için titreşime ve gürültüye neden olmaz. Böylece daha konforlu iletişim sağlanmış olur. Aynı zamanda motor ve pompa kullanıcılar tarafından müdahale edilmeyecek koşullarda konumlandırılır. Böylece hata kaynaklı arızaların da önüne geçilmiş olur.

Dalgıç pompa kullanımı derin kuyularda ya da küçük çaplı keson bölgelerde ve tüllerde gerçekleşir. Sadece akışkan bölgelerin içerisinde daldırılmasıyla kullanıldığı için bakım gerektirmez böylece yer hazırlığına da gerek yoktur.

Temiz Su Dalgıç Pompaları Özellikleri Neler?
Temiz Su Dalgıç Pompaları Özellikleri Neler?

Temiz Su Dalgıç Pompaların Kullanımında Dikkat Edilecekler

Temiz su dalgıç pompaların kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur.

• Pompalar kuyuya montajlanmadan önce hem pompanın hem de kuyunun bu amaca yönelik uygun olup olmadığı tespit edilmelidir. Kuyu debisini kullanacak olan kişiye yeterli olup olmadığı belirlenmelidir. Böylece basma yüksekliğinin ve pompa debisinin amaca uygun olduğu görülür.

• Dalgıç pompası montelenmeden kuyunun tüm temizliğinin yapılmış olması gerekir. Akışkanın içerisinde tortu, kum gibi partikül miktarlarının pompanın işlev limitine uygun olduğu tespit edilmelidir.

• Pompa kuyunun içerisine montajlanmadan önce kuyunun dibine kadar indirilmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Kuyunun zeminden yaklaşık olarak 2 metre daha yukarda duracak şekilde montajlanmalıdır.

• Temiz su dalgıç pompaları maksimum 30°ye kadar çıkan akışkanlar da kullanmak için geliştirilmiştir. Daha yüksek olan sıcaklıklarda ise bu duruma özel üretilen dalgıç pompaları kullanılmalıdır.

Dalgıç pompa kullanmak için yeteri kadar soğutulması amacıyla motorun etrafındaki akışın yeterli olması gerekir. Elektrik motor akışı da çevre sıcaklığından etkilenmeyecek biçimde olmalıdır.

• Dalgıç pompaları içerisinde gaz ya da hava bulundurmayan daha temiz suların içerisinde kullanılabilmesi için üretilmiştir.

• Herhangi bir susuz ortam oluşmasında pompanın hasar görmemesin için kuru çalışmaya karşı bir koruma sisteminin nasıl çalıştığı kontrol edilmelidir. Aynı zamanda içerisindeki elektrik kontrol panelinden elektrot hassasiyetinin de ayarları yapılmalıdır.

Sivas Su Sondaj - Sivas Zemin Etüt