İçindekiler

YERALTI SUYU ARAMA VE KULLANMA PROJESİ

Yeraltı suyu arama ve kullanma projesi; sondaj işlemlerinin en önemli noktasıdır. Sondaj projeleri kapsamında gerekli olan çalışmaların yapılması için doğru projelendirmeye ihtiyaç bulunmaktadır. Bu kapsamda yapılacak olan çalışmalar sonucunda ihtiyaç için gereksinim duyulan yeraltı suyuna ulaşmak ve çıkarmak mümkün olmaktadır.

Sivas Su Bulma, Sivas Su Çıkarma, Sivas Yeralti Suyu Arama
Sivas Su Bulma, Sivas Su Çıkarma, Sivas Yeralti Suyu Arama

Yeraltı Suyu Arama Nedir?

Yeraltı suyu arama temel olarak sondaj işlemlerinin genel adı olarak görülebilir. Yeraltından kullanılmak için su çıkarma işlemi olarak da adlandırılabilir. Ancak her noktadan su çıkışı sağlanmayacağı için sondaj öncesinde su yerinin tespiti yeraltı suyu arama ile mümkün olmaktadır. Söz konusu yeraltı suyu arama çalışmaları ise mühendislik hizmetleri kapsamında belirli aşamalardan oluşmaktadır. Bu aşamalar;

• Jeolojik çalışmalar,
• Hidrojeolojik çalışmalar,
• Jeofizik çalışmalarını kapsar.

Her çalışma alanında deneyim ve uzmanlık gerektirmektedir. Bu bakımdan su arama işlemleri için mutlaka uzman desteği alınmalıdır. İlk aşamada sondaj ile zeminin yapısı incelenmektedir. İşlem sırasında jeolojik ve jeofizik mühendislik bilgisi gerekmektedir. Böylece araziye en uygun olacak işlemler de saptanmaktadır.

İkinci aşama ise gerekli izinlerin alınması içindir. İlgili kanunlar kapsamında yeraltı su arama çalışmaları yasal olarak faaliyet gösteren aracı firmalar ile yapılmaktadır. Bu bakımdan Sivas İç Anadolu Sondaj güvencesi ile yeraltı su arama çalışmalarına başlayabilirsiniz. Gerekli izinlerin alınması sonrasında arama ve sondaj işlemleri yapılmaktadır.

Yeraltı Suyu Nasıl Bulunur?

Yeraltında su bulmak için profesyonel çözümler gerekmektedir. Bu alanda hizmet vermeyen kişi veya kişiler yapılacak yeraltı suyu arama ve çıkarma faaliyetleri başarısızlık ile sonuçlanacaktır. Hem arama hem de çıkarma işlemlerinde son teknoloji ve profesyonel ekipmanların kullanılması gerekmektedir.

Öncelikli olarak yüzey incelemesi yapılmaktadır. Yüzey incelemesi sonucunda bölgedeki suyun var olup olmadığı ve varsa hangi derinlikte olduğu mühendislik çalışmaları sonucunda tespit edilebilmektedir. Bunun yanında özel detektörler de suyun bulunması açısından kullanılmaktadır. Yapılacak olan bütünlüklü çalışmalar sonrasında İç Anadolu Sondaj güvencesi ile su çıkarma faaliyetlerine başlanmaktadır.

Yeraltı suyu arama haricinde çıkarılacak olan suyun kullanılması da önemlidir. Bu aşamada da gerek Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden gerekli izinlerin alınması, gerekse de çıkarılacak suyun hangi açıdan kullanıma uygunluğu yine profesyonel şekilde çözümlenmelidir.

Sivas Su Sondaj - Sivas Zemin Etüt