İçindekiler

ZEMİN ETÜT

Zemin Etüt işlemleri yapıların inşası öncesinde en uygun zemin koşulların sağlanması için sunulmaktadır. Zemin etüdü ile birlikte yüzeyden derin kısımlara inilirken hangi tabakaların yer aldığının bilinmesi, yeraltı zenginliklerinin belirlenmesi ve zeminin taşıma gücünün tespit edilmesi mümkün olmaktadır. İç Anadolu Sondaj ve Mühendislik olarak deneyimli ekibimiz ve cihazlarımız ile birlikte zemin etüt işlemlerinizi sorunsuz gerçekleştiriyoruz.

Sivas Zemin Etüdü, Sivas Zemin Etüt
Sivas Zemin Etüdü, Sivas Zemin Etüt

Zemin Etüdü Nedir, Niçin Yapılır?

Zemin etüdünün yapılma amacı söz konusu zemin üzerine yapılacak olan inşaların öncesinde gerekli analizlerin sorunsuz şekilde yapılabilmesidir. Bu işlem ile birlikte bölge hakkında bilgi sahibi olunur. Bölgedeki kayaç yapısı, fay hattı olup olmadığı, kayaçların depreme dayanıklılığı, su gibi yeraltında bulunan zenginliklerin tespit edilmesi zemin analizi ile olanaklıdır. Zemin analizi yapılmadığında ilgili zemin üzerine yapılacak olan yapıların güvenlikleri açısından ciddi risk alınacaktır.

Zemin Etüdü Nasıl Yapılır?

Zemin etüdü uygulama aşamaları firmamız tarafından yüksek kaliteli ve hızlı şekilde tamamlanmaktadır. Yetkili mühendisler tarafından zemin incelemesi yapılırken ileride oluşacak olan tehlikeli veya riskli durumların belirlenir. Bu yüzden de maddi ve manevi kayıpların riski ortadan kaldırılmaktadır. Zemin etüdü yapımı şu adımlar oluşmaktadır;

• Zemin etüdü öncesinde deneyimli ekibimiz tarafından ilgili zeminin araştırması yapılır.
• Araştırma kapsamında uygulama alanının jeolojik ve jeofizik özellikleri tespit edilmektedir.
• Zemin özellikleri incelemesi sonrasında arazide sondaj çalışması yapılır.
• Zeminde gerçekleştirilen sondaj çalışması ile yeraltı su seviyesi, zemin özellikleri ve dolgu kalınlığına ait olan özellikler tespit edilmektedir.
Bu araştırma kapsamında oluşturulan rapor son işlem olarak sunulmakta ve zemine yapılacak olan inşaat çalışmalarının yönlendirilmesi sağlanmaktadır.

Zemin İncelemede Hangi Yöntemler Kullanılıyor?

Sivas İç Anadolu Sondaj olarak sunduğumuz hizmetlerde gelişmiş ve verimli teknikleri kullanıyoruz. Genel olarak bu yöntemler şu şekildedir;

• Masa başı işlemler; ilgili zemine dönük olarak gerekli bilgilerin toplanmasını içerir.
• Yüzey incelemesi; arazinin ziyareti gerçekleştirilir ve alandaki diğer yapılar da incelenir.
• Zemin içi ön inceleme; ön inceleme aşamasında sondaj çukurları belirlenmektedir. Belirlenen çukurlardan gerekli olan numuneler alınır ve zemin özellikleri çıkarılır.
• Ayrıntılı zemin incelemesi; zemin adına gerçekleştirilen ön inceleme yeterli olmadığında ayrıntılı şekilde zemin incelemesi yapılmaktadır. Bu kapsamda ek sondaj çukurları açılır ve arazi üzerinde de gerekli deney çalışmaları yapılır.

Bu işlemler ile zeminin etüt edilmesi zaman açısından da hızlı olmaktadır. Köy zemin etüdü çalışmaları için tercih edeceğiniz markamız zeminde yapacağınız uygumalar için size doğru sonuçları verecek ve uygulamalarınızın da sorunsuz olmasını sağlayacaktır.

Sivas Su Sondaj - Sivas Zemin Etüt